


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 2.5 mV |
| Line Regulation | 7.5 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
